Acar Group Karbon Ayak İzini Hesaplıyor

05/09/2022

HAKKIMIZDA

Acar Group olarak 2022 senesi itibariyle karbon ayak izimizi hesaplamaya başladık. 

Kurumsal karbon ayak izi raporlamaları, düşük ya da sıfır karbon stratejisi belirlemenin ilk adımı olarak kabul eder. Acar Group bir strateji ortaya koymak için nerede durduğunu bilmeyi önemli bulur. Bu nedenle 2022 senesi itibariyle her sene karbon ayak izi ölçümünü yapar. Karbon Ayak İzi ölçümü üç kapsamda yapılır. Tüm bu kapsamlar 1 tam yıllık veriler üzerinden değerlendirilir.

Kapsam 1 bir yıllık benzin, dizel, LPG tüketimleri, doğalgaz tüketimleri, klima gazları, jeneratörler, mutfaklardaki tüp kaynaklı kg verisi, forkliftler, bakım kayıtları, karbondioksitli yangın tüpleri, trafolardaki etiket bilgileri vb. başlıkların değerlerinin bir senelik kayıtlarını kapsar.

Kapsam 2 bir yıllık elektrik, ısı, buhar tüketim değerlerinin bir senelik kayıtlarını kapsar.

Kapsam 3 tedarikçilerden kaynaklı dolaylı sera gazı emisyonlarının hesabını kapsar. Aynı zamanda demirbaşlar, duran varlıklar, atıklar, seyahatler (parkur bilgileri) bu kapsam içerisinde yer alır.

Bu hesaplama sonucunda hangi alanlarda şirketin en çok tüketimde olduğu ve nerelere müdahale edilmesi gerektiği konusunda bilgi sahibi olunur. Acar Group’un çevreye yaydığı sera gazını azaltmak için planlar ve çalışmalar Sürdürülebilirlik ekibi tarafından yönetilir.