Acar Group Kırkıncı Yılında Yirmi Yılını Doldurmuş Çalışanlarına Özel Kıdem Töreni Düzenledi

27/09/2021

HAKKIMIZDA

Acar Group’un 40. yılına özel düzenlenen kıdem töreni, Acar Group Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Acar, Acar Basım Yönetim Kurulu Başkanı ve Acar Group A.Ş. Şirketleri Genel Müdürü İhsan Acar, Acar Group Yönetim Kurulu Üyesi ve Azim Kutu ve Ambalaj Kurucu Ortak Mustafa Acar, Acar Group İcra Kurulu Üyeleri Savaş, Faruk ve Seçkin Acar katılımıyla 21 Haziran Pazartesi günü Acar Group merkez binada gerçekleşti. Kıdem töreninde yirmi yılını doldurmuş çalışanlara plaket ve bir tam altın ödülü takdim edilirken Acar Group’un 40. yılı kutlandı. Covid-19 salgını nedeniyle sadece ödül alan çalışanlar ile bu tören gerçekleştirildi.

Zekeriya Acar: “Acar Group olarak 40. Yılımızı tamamladık, 41. Yılımıza girdik. Bu kırk yıllık süre boyunca Türkiye ve dünyanın zorlu yıllarına şahit olduk. Zorlukları deneyimledik, dersler çıkardık. Yıllar bizleri büyüttükçe işimizi büyüttük. Zorluklar arasındaki fırsatları görmek için var gücümüzle çalıştık, pes etmedik.”

Acar Group Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Acar açılış konuşmasında 2020 yılında tüm dünyanın ana gündem maddesi COVID-19 salgını nedeniyle kısıtlı sayıyla bu töreni gerçekleştiriyor olmanın üzüntüsünü dile getirirken, “Dünyadaki pandemiye rağmen her yönüyle başarılı bir yıl geçirdik. Bu başarıların arkasında Acar’ın geçmişten gelen itibarı, bilgi ve birikimi, araştırmacı ruhu, kendini sürekli geliştiren dünden daha iyi olma azmi ve kararlığı, sizlerin özverili çalışmaları vardır.” dedi. “Ailemizin ikinci neslinden oluşan icra kurulumuzun genç, dinamik ve azimli yapısı sayesinde bizlerin onlara devrettiği bayrağı gelecek nesillere devredeceklerine olan inancım sonsuzdur.” diyerek sözlerini sürdüren Zekeriya Acar şunları kaydetti: “Ülkemizin gelişmesi, çağdaş medeniyet seviyesine ulaşması için ekonomimizin güçlü olmasının ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Bugün geldiğimiz noktada üretimimizin %80’ini ihraç ediyoruz. Bunu sürdürülebilir kılmak, rekabet gücümüzü bilgi ve becerilerimizi her gün geliştirerek bu yolda devam ettiriyoruz, ettirmeliyiz. Bu sorumluluğumuzu Acar ailemiz ve ülkemiz adına hissediyoruz. Bu uğurda çalışmaya, gelişmeye, ülkemize değer katmaya kararlıyız.” Acar Group Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Acar açılış konuşmasını “40 yılımızı başarıyla tamamlamamıza katkısı olan, Group’umuza yıllarını veren siz değerli emektarlarımıza, tüm çalışanlarımıza, müşterilerimize ve ailemize bize kattıkları güç, deneyim ve gösterdikleri güven için teşekkür ediyorum. Dilerim birlikte nice başarılara imza atarız, iyi ki varsınız!” sözleriyle sonlandırdı.

İhsan Acar: “İşini ne kadar doğru yaparsan o kadar ileri gider. Aksi halde ya ekonomik şartlar eritir ya da bir aile şirketi olmanız nedeniyle dağılırsınız. Biz bugünlere dipten geldik, hep ‘en iyisini nasıl yaparız’ın mücadelesini verdik. Hep o azimle, o iştahla, o sevdayla çalıştık.”

Acar Basım Yönetim Kurulu Başkanı ve Acar Group A.Ş. Şirketleri Genel Müdürü İhsan Acar “Acar Group olarak uzun vadeli bakış açımızla oluşturduğumuz stratejik yol haritamız doğrultusunda çalışmalarımızı 40 yıldır sürdürüyoruz. Portföyümüzü dinamik bir anlayışla yönetirken geleceğin iş kollarında, teknolojiyi ve bilgiyi merkezine alan, büyüme potansiyeli yüksek alanlara odaklandık. Hedef odaklı çalışma disiplinimizle vizyonumuza sahip çıkarak kırkıncı yılımızı birçok başarıyla tamamladık.” sözleriyle konuşmasına başladı. İhsan Acar konuşmasında şunları kaydetti: “Evrensel standartta çalışma anlayışımızla önümüzdeki dönemde de finansal başarıların yanı sıra sürdürülebilirlik, insan hakları ve kaynakların sorumlu kullanımı önceliğimiz olmaya devam edecek. Acar Group kültürü ve vizyonunun gerektirdiği şekilde dinamik stratejik portföy yönetimi ve teknoloji odağımız doğrultusunda stratejik hedeflerimizden sapmadan çalışanlarımıza ve müşterilerimize değer yaratmak için çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz.” İhsan Acar konuşmasını “Kırk yılımızı başarıyla tamamlamamıza katkısı olan çalışanlarımız, ailemiz ve müşterilerimize bize kattıkları deneyim ve gösterdikleri güven için teşekkür ediyorum.” sözleriyle tamamladı.

Mustafa Acar: “Ağabeylerimle aramızda birbirimizi yetiştirmek, eksiklerimizi söylemek, birbirimize rehber olmak gibi hasletler vardır. Bizi bugünlere gerçekten bu özellikler getirdi, başarılarımızda çok büyük bir itici güç oldu.”

Acar Group Yönetim Kurulu Üyesi ve Azim Kutu ve Ambalaj Kurucu Ortak Mustafa Acar konuşmasına ağabeyleri Zekeriya Acar ve İhsan Acar ile çalışmanın verdiği mutluluk ve gururu paylaşarak başladı. Tüm çalışma arkadaşlarıyla birlikte büyüdüğünü ve Acar’ı bir okul gibi gördüğünü dile getiren Mustafa Acar konuşmasında şunları kaydetti: “Matbaa şirketlerinin temeli son derece önemlidir. Bizim temelimiz sektördeki birçok firmaya göre tersten gitti. Sektördeki meslektaşlarımızın %99’u önce matbaa açıp sonra cilt bölümüne geçtiler. Biz Acar’da önce cilt bölümünü hayata geçirdik. Bugün ülkemize ve dünyaya baktığımızda çok iyi baskıcıların bulunduğunu görebiliyoruz ama çok iyi ciltçi bulamıyorsunuz. Ciltçilikte rekabetten ayrıştıran uzmanlığımız, emek-yoğun çalışmamız ve ailecek işimizin başında olmamız sayesinde bugünlere geldiğimizi düşünüyorum.” Acar Group Yönetim Kurulu Üyesi ve Azim Kutu ve Ambalaj Kurucu Ortak Mustafa Acar konuşmasını “Dönüşmenin ve gelişmenin temelinin değişime ayak uydurabilmekten geçtiğini 40 yıllık süre boyunca yaşayarak öğrendik. Hep söylerler bir mahalle bakkalını market yapabilirsin. Marketi büyük bir süpermarket yapabilirsin ama süpermarketi zincir market yapamazsın. Bunu yapmak zordur. Şu anda Acar Group’un yeni vizyonu yaptığı bu süpermarketi zincir markalara dönüştürmek, Türkiye ve Dünya’ya yaymak.” sözleriyle sonlandırdı.

Acar Group’un 40.yılına özel düzenlenen kıdem töreninde yirmi yılını doldurmuş ve ödül alan emektarlar şu isimlerden oluşmaktadır: Gülbahar Bozkurt, Sedat Eraslan, Şenol Şahin, Osman Çakas, Murat Koç, Mustafa Çelik, Kemal Bayrak, Şerafettin Dündar, Ali Osman Çalış, Zafer Özmen, Mualla Acar, Memet Altundağ, Adem Çetinkaya, İbrahim Korkmaz, Engin Şimşek, Ahmet Ünal Özdemir, Kenan Yolcu, Nurettin Yılmaz, Bedir Uğur, Salih Çer, Ahmet Pınar, Ali Osman Acar, Fikri Karaman.

Yirmi senesini Acar Group’ta doldurmuş çalışanlar ödüllerini alırken duygularını paylaştı.

“Acar bizim okulumuz, hayatımız.”

Gülbahar Bozkurt, Acar Group Satınalma Müdürü

Ödülünü alırken duygusal anlar yaşayan Acar Group Satınalma Müdürü Gülbahar Bozkurt konuşmasında şunları kaydetti: “1990 yılı sonlarında Acar’da başladığım kariyerimde sekreterlikten, satın almaya kadar çalıştım. Acar Group’ta acısıyla tatlısıyla güzel işler yaptık. Mücadele ettik, sorguladık. Bugünlere hep birlikte geldik. Acar’ın sözüne güvenerek işlerimizi çözümledik. Hep dürüst olduk. Acar benim için bir okul, patronlarım ise öğretmen oldu. Yeni arkadaşlar, yeni kanlarla daha güzel yerlere geleceğinden eminim.”

“Beni evlatları olarak gördüler.”

Mualla Acar, Acar Group Finans Müdürü

Acar Group’ta 22 senesini dolduran Finans Müdürü Mualla Acar konuşmasında şunları kaydetti: “18 yaşında Acar Group’ta işe başladım. 22 senede kademe kademe yükselerek finans müdürü pozisyonuna geldim. Acar’ı kendi şirketim olarak gördüm. Onlar da beni evlatları olarak gördüler. Ülkemizin yaşadığı sıkıntıları, krizleri, zorlu süreçleri el ele vererek atlattık. Şu an firmamızın iyi dönemlerini yaşıyorsak bunun en büyük sebebinin işimize olan bağlılığımız ve uzun süreli çalışmamız olduğu kanısındayım. Yöneticilerimizin insani ve ahlaki değerleri sayesinde Acar’da yıllarımı geçirdim.”

“Ben Acar’da büyüdüm, büyümeye devam ediyorum.”

Şenol Şahin, Ofset Baskı Sorumlusu

1990 yılında Acar Group’ta çalışmaya başlayan Ofset Baskı Sorumlusu Şenol Şahin konuşmasında şunları kaydetti: “Teknolojiyle birlikte biz de geliştik. Piyasada hangi makine var, hangi teknoloji kullanılıyor diye hep kafa yorduk ve yatırımlarımızı o günün şartlarındaki en yüksek teknolojiye yaptık. Böylelikle üretimde hız kazanıp verim aldık. Ben Acar’da büyüdüm ve büyümeye devam ediyorum. Birlikte nice başarılara imza atacağımıza inancım sonsuz.”

“Acar çalışanlarının haklarını gözetir.”

Engin Şimşek, Acar Group Muhasebe Müdürü

Acar Group’ta 20 yılını dolduran Muhasebe Müdürü Engin Şimşek konuşmasında şu sözleri kaydetti: “Acar’ın buralara kadar gelmesinin en önemli etkenlerinden birinin adil bir yönetim sistemi benimsemeleri olduğu kanısındayım. Çalıştığı insanlarla güzel bir ilişki kurmaya özen gösterir, bunu iş sürecinde ve işten ayrılırken de sürdürür, çalışanlarının haklarını gözetir.”

“Sabah olsa da işe gitsem…”

Mustafa Çelik, Üretim Kalite Kontrol Müdürü

1991 yılında henüz okulu yeni bitirmişken Acar’da işe başlayan Mustafa Çelik konuşmasında şunları kaydetti: “Burada İhsan Bey’in desteğiyle yetiştim. Yıllardır işi Acar’da öğrenmiş olmanın verdiği kültür ve özgüveni yaşadım. Her zaman kendime daha iyisi için hedef koyarak bugünlere geldim. İşimi büyük bir zevkle yapıyorum: öyle ki işyerinde olmak benim için büyük bir mutluluk… Çoğu zaman, “sabah olsa da işe gitsem” diyorum. Yıllarca Acar’ın bana öğrettiklerini şimdi mesai arkadaşlarıma aynı özveriyle aktarıyorum. Acar Group içinde çaycısından yöneticisine kadar herkesin fikir, öneri ve düşünceleri değerlidir. Burada bilgi paylaşılarak gelişir. Biz Acar ailesi içinde yıllardır aynı güveni yaşadık.”

“Biz böylesine bütün bir aileyiz.”

Salih Çer, Kapak ve El İşçiliği Bölüm Sorumlusu

Acar Group’ta 20 senesini dolduran Salih Çer konuşmasını şu sözleri kaydetti: “Acar denince akla kalite ve verilen sözlerin yerine getirilmesi gelir akla. Acar’ın farkı iş alındığında organize olup harekete geçebilme kabiliyetinden kaynaklanır. İşin acil olup olmamasına bakılmaksızın kalite standarttır. Hız ve kalite şirketimiz çalışanlarının odak noktasıdır. Acar ailesine katıldığım günden bu yana üretim alanlarımız sürekli büyüdü. Teknoloji takibini ve üretim alanlarındaki inovasyon uyumunu hep güncel tutmaya çalışıyoruz. Bunun sonucunda iç ve dış piyasadaki müşteri memnuniyetimiz en büyük destekçimiz oldu. Güvenlik görevlisinden yönetim kurulu başkanına kadar biz böylesine bütün ve büyük bir aileyiz.”